טיול סוכות מיוחד למרוקו הקסומה
יציאה ב-9/10/17
חזרה לישראל ב-17/10
מדריך,,,,,דוד אדרי מחבר הספר "לטייל במרוקו"
רוקדים עם מירי אקוני ופנינה קליין

image alt
מרוקו או בפי הערבים "אל-מגרב אל-אקסה", 'הארץ בקצה המערב', שימשה לאורך מאות בשנים כגשר בין יבשות אירופה ואפריקה; תושבי המדבר הברברים באו במגע עם סוחרים פורטוגזים טרם צאתם למסעות ארוכים לרוחבו של מדבר הסהרה, הרוכלים בשווקי קזבלנקה, רבאט ופז סחרו בתבלינים מסתוריים עם הספרדים, דייגי א-סווירה מכרו את דגי הים אשר עלו ברשתם לכל מבקש ושימעה של כיכר הג'מע אל-פנה במרקש הגיע לכל קצווי אירופה. מרוקו היא ללא ספק ארץ של עושר אדריכלי, ערי ימי הביניים, השרידים הרומים, המיבצרים הברברים, והמבנים המוסלמים שהם ללא ספק נחשבים ליפים ביותר בעולם. הטבע במרוקו עוצר נשימה, מפסגות האטלס הגבוהות, המכוסות שלג, נהרות סוערים, אגמים אלפינים ועד המרחבים האין סופיים של ארץ מדבר הסהרה. אולם הדבר הבולט ביותר בביקור במרוקו, ובוודאי בביקור ראשון, הוא שנראה כאילו ההיסטוריה נוכחת בכל פינה, בין השווקים ושכיות החמדה הארכיטקטוניות של ערי המלוכה, הקסבות המדבריות והקברים העתיקים המקשטים את הגבעות. יש לעיתים תחושה שאם רק נשכים מספיק מוקדם נוכל להצטרף לאורחת גמלים ברברית היוצאת לטימבוקטו כדי לסחור בתבלינים וזהב. 
אנו מזמינים אתכם לטיול גיאוגרפי מרתק המוביל אותנו במסתורי הקסבות והמלאח' של ערי המלוכה, מהרי האטלס התיכון ואל חופי האוקיינוס, אל העיר טנג'יר הקוסמופוליטית והים התיכון, ממרקש ועד לקזבלנקה -  מרוקו במיטבה.
 
תוכנית הטיול :

יום 1, ת"א – מלגה—קוסטא דל סול 
נצא בטיסה ישירה למלגה שבדרום ספרד. נסיעה דרך החוף הספרדי,העיר מלגה. לינה במקום.
 
יום 2. ספרד---טנג'יר—קזבלנקה
נסיעה בחוף הספרדי לאורך עיירות הנופש הציוריות, גברלט ואל חסירס עד טריפה.
מעבר במיצרי גיברלטר - נקודת המפגש בין הים התיכון והאוקיאנוס האטלנטי במעבורת, הגעה לעיר טנג'יר הקוסמופוליטית, סיור פנורמי בעיר.
המשך בדרך החוף לעיר הלבנה קזבלנקה.
נצא לסיור בכיכר מוחמד החמישי, בה נערכים השווקים המסורתיים וסביבה נמצאים מרכזיים פיננסיים, בנקים, בית משפט העליון ומבנה העירייה וכן סוכנויות נסיעות, בתי קפה, בתי הקולנוע והחנויות. נסתובב בסמטאות החובוס, שנבנה ב- 1923 בסגנון האדריכלות המסורתית: מבוכים וסמטאות, קשתות, דלתות עץ גדולות, סורגים וחלונות מסוגננים, אריחי קרמיקה מזוגגים, עמודים, כותרות ועץ ארז. נמשיך על באב אל מרקס, המלאח והשוק של קזבלנקה. לינה במקום.

יום 3. קזבלנקה-מרקש
מרקש נבנתה במאה ה-11העיר מוקפת חומה ובה שערים מפוארים, על רקע בתיה האדומים. ללא ספק העיר המיוחדת והרבגונית ביותר במרוקו. כיום מרקאש היא המרכז המסחרי ומרכז התרבות של דרום מרוקו, המרוקאים מכנים אותה "הלב של מרוקו". העיר עשירה בשווקים, מכל הסוגים וכל המינים, בבניינים ובמונומנטים מדהימים המייצגים את השושלות ששלטו במרוקו. לרגלי הרי האטלס הגבוה. אוכלוסייתה מונה כ-2 מיליון נפש. המדינה, גרעינה העתיק של העיר, תופסת את חלקה המזרחי והיא מוקפת חומה ובה שערים מפוארים שנשתמרו היטב. במרכזה כיכר השוק הגדולה ג'אמע אלפנאע ובחלקה הדרום מזרחי- המלאח היהודי. ממערב לעיר העתיקה נבנה ב- 1913 רובע חדש בסגנון אירופי ובו שדרות רחבות, רובעי מגורים וגנים ציבוריים. נבקר בכיכר הג'אמע אלפנאע, כיכר האבודים, הססגונית והמרתקת בשעה בה היא מתעוררת לחיים ומהווה כמעין במה גדולה ללהטוטנים, מרקידי הנחשים לקול צלילי החליל, פותחים בקלפים ומגידי העתידות, לינה במרקאש

יום 4: הרי האטלס הגבוה וארץ הברברים
מטפסים לאטלס הגבוה בעמק האוריקה הירוק, כפרים ברברים תלויים ובוסתנים פורחים, נהר האוריקה שזורם כל השנה וגשרים תלויים מעל, אוכלוסיה ברברית אופינית לאיזור זה וביקור בבית ברברי אוטנטי עשוי בוץ. נבקר בקאופרטיב לייצור שמן הארגן האיכותי וניראה איך השמן מיוצר בצורה אוטנטית במקום. חוזרים למרקש להמשך סיורים בשווקים. לינה במרקש.

יום 5: מרקש האדומה.
יום גדוש בסיורים בעיר העתיקה והחדשה כולל סיור כרכרות קבוצתי במדינה העתיקה—להרגיש מלך ליום אחד. ביקור במרכז הבינלאומי לרפואה טבעית ומסורתית כולל תבלינים מקומיים. בריכת המנרה והגנים, מסגד הכותובייה וגני מגו'רל של המעצב אייב סאן לורן. המוזיאון היהודי בעיר העתיקה והבמה הגדולה בתבל,,,,ג'מעה דל פנה בה מציגים כל השנה מופעי רחוב ברברים שכוללים: נחשים וקופים, אקרובטים ורקדנים, מגידי עתידות ועוקרי שיניים. לינה במרקש.
 
יום 6: אסווירה שעל האוקיאנוס האטלנטי.
נוסעים לאסווירה/מוגדור, עיירה ציורית ונמל דייגים ציבעוני, שחפים באלפים ,גלריות וסימטאות בסגנון פורטוגזי, מבצר הסקאלה ובית הקברות העתיק במקום. חגיגה לאוהבי הדגים ומאכלי הים. מצוקים שיורדים לים ושווקים ציוריים. לינה במרקש.

יום 7, מרקש--קזבלנקה—רבט 
נצא צפונה אל רבאט הבירה.. רבאט היא בירת מרוקו ומקום מושבם של משרדי הממשלה, בית הפרלמנט וארמון המלך. שמה של העיר בתרגום ממרוקאית "המצודה", על שם המצודה העתיקה במרכז העיר שהיתה בסיסם של כוחות שושלת המוואחדון במאה ה- 12 למלחמותיהם בספרד. היא שוכנת על חוף האוקיינוס האטלנטי מדרום לשפך הנהר בו רגרג, באגד הערים שכולל גם את סאלי שבעברו האחר של הנהר. רבאט העתיקה רובצת על החוף וסמוכה לנמל שאינו פעיל עוד בגלל הסחף שסתם אותו , ובה המדינה , העיר העתיקה, המוקפת חומה. עם הגעתנו לעיר, נבקר במוזוליאום שבנה חסן השני עבור אביו מוחמד החמישי ואת רחבת המסגד אשר תואם את מסגד הכותוביה במרקאש. נבקר בקסבת אלהודיה. זהו המקום בו הוקם הריבאט המקורי, מבצר העיר בימי המוואחידון, המרינים והאנדלוסים. בתוך הקסבה ישנו רובע מגורים מדהים ביופיו וניקיונו. נעלה על חומותיה של הקסבה לתצפית לעבר העיר סאלי הנמצאת בצדו השני של הנהר. לינה במקום.

יום 8/9. רבט-טנג'יר—מיצרי גיברלטר, חוף הספרדי, מלגה,ישראל.
מבטים אחרונים על הוושינגטון של ממלכת מרוקו. נוסעים לטנגי'ר שיושבת על מישרי גיברלטר, סיורים במקום. חוצים במעבורת את המיצרים לצד הספרדי ומטיילים לאורך החוף הנהדר של דרום ספרד,,,,עיירות חוף עד העיר מלגה. מטיילים בעיר ובטיילת היפה ככול שניתן עד שעת הטיסה. ממשיכים לשדה התעופה, טיסה ישירה לישראל.
עמוסי חוויות והנאה ננחת בנתב''ג לפנות בוקר ב-17/10.

 
image alt
המחיר כולל:
טיסה
* ויזה למרוקו.
* תכנון מסלול ואופרציה.
*מעבורת לשני הכיוונים.
* לינה: במלונות מדרגה ראשונה/ דרגת תיירות טובה -4* כמפורט/ או דומה לו.
* כלכלה: חצי פנסיון,ארוחת בוקר וערב,
* סיור כירכרות קבוצתי בעיר האדומה.
* ביקור במוזיאון היהודי במרקש.
* ביקור בבית ברברי אוטנטי בהרי האטלס הגבוה.
* הרקדות לאורך המסלול במקומות שניתן.
* מדריך ישראלי צמוד—דוד אדרי .
* תחבורה –אוטובוס צמוד וממוזג לאורך כל הטיול.
* ביקור בארמון הבאהייה במרקש.
* ליווי ביטחוני בערים הראשיות.
* ביקורים סיורים וכניסה לאתרים כמפורט בתכנית הטיול –
* המחיר כולל הוצאות נהג: לינה וכלכלה.
לא כולל:ביטוח נסיעות,טיפ לנהגים ולמדריך, בילויי ערב,טיפים לנותני השירותים בחו''ל [25$]
ביטולים:
עד 30 יום ליציאה—100$
עד 10 ימים ליציאה—250$
עד 3 ימים ליציאה –750$,לאחר מכן דמי ביטול מלאים.
נתונים כללים מרוקו
אוכלוסייה: 38 מיליון נפש, (43% יודעי קרוא וכתוב!). שטח:704,730 קמ"ר  משטר: מונרכיה חוקתית בראשה עומד המלך מוחמד השישי (משנת 1999). לפי חוקי מרוקו המלך חייב להיות ממין זכר, הוא ממנה את ראש הממשלה, יש לו זכות וטו על חוקים ונשמרת לו הזכות לבטל את החוקה. כלכלה: החקלאות תורמת 15% מהתוצר הלאומי ומעסיקה יותר מ- 50% מכוח העבודה! גידולים עיקריים: פרי הדר, ענבים, ירקות, חיטה, סלק סוכר, במרוקו נמצאים שני שליש ממאגרי הפוספטים בעולם, התעשיה תורמת שליש מהתוצר הלאומי ומעסיקה כ – 15% מכוח העבודה. אקלים: ברצועת החוף בצפון -  אקלים ים תיכוני; בפנים הארץ -  אקלים יבשתי חם; בדרום -  אקלים מדברי חם ויבש. כמות המשקעים נעה בין 100 מ"מ במדבר ל 800 מ"מ באזור ההר. דת: מוסלמית, 99% הם מוסלמים הם סונים, בנוסף מעט בדואים, אפריקאים ויהודים. יהודים: במרוקו כ 6,500 יהודים, רובם מתגוררים בקזבלנקה; קהילות קטנות נמצאות ברבט, פס, מרקש, בטנג'יר ובמקנס. שפה: השפה הרישמית היא ערבית; בנוסף קיים שימוש בברברית, בצרפתית ובספרדית. מטבע: דירהאם. בירה: רבאט. שעון: גריניץ' (כמו בלונדון).
דברים שחייבים לדעת
כסף:
הכסף המרוקאי נקרא דירהם. מומלץ להביא לנסיעה דולרים - שטרות חדשים וקטנים. כרטיסי אשראי מתקבלים ברוב המלונות הגדולים ובמסעדות הגדולות בערי התיירות. במידה והחלפתם כסף בבית המלון או בבנק - יש להקפיד ולקבל אישור חתום על החלפה זו. 
מזג אויר:
במרוקו הפרשי גובה ניכרים בין אזור השפלה האטלנטית ובין רכסי הרי האטלס הגבוהים הפרשים להם השפעה ישירה על מזג האוויר; יש לזכור כי חלקה הדרומי של המדינה נושק לגבולות מדבר סהרה המדבר הגדול ביותר על פני כדור הארץ; הימים במישור החוף חמים ונעימים ואילו הלילות והמקומות הגבוהים עלולים להיות קרים. יש להצטייד בלבוש מתאים כולל מעיל חם. יש להצטייד בזוג נעליים טובות להליכה.
חשמל:
מתח החשמל במרוקו הינו 220 וואלט. השקע הינו שקע "אירופאי" בעל 2 כניסות עגולות.
בריאות - חיסונים:
אין צורך בחיסונים מיוחדים לקראת נסיעה למרוקו.
צילום:
מצלמות: השימוש מותר ללא הגבלה למעט מתקני ממשלה, מתקנים צבאיים, תקשורת וכו'. יש
לבקש את אישורם של התושבים המקומיים לפני צילומם.
בקצרה על מרוקו  
מרוקו שוכנת בחלק הצפון מערבי של יבשת אפריקה והיא מהמדינות הבודדות להן גישה לשני ימים פתוחים: לים התיכון מצפון ולאוקיינוס האטלנטי ממערב. גבולותיה היבשתיים הם אלג'יריה ממזרח וסהרה המערבית ומאוריטניה בדרום.  שטחה של מרוקו הוא 458,730 קמ"ר. לאורך חופי האוקיינוס האטלנטי משתרעת מצפון לדרום שפלת החוף הנמוכה אליה נשפכים רוב הנהרות ונחלי המדינה היוצאים מרכס הרי האטלס התיכון וכן מהרי האטלס הגבוה ו"מול האטלס". האוכלוסייה העירונית מפוזרת על פני מספר ערים גדולות ומרכזיות: עיר הבירה רבאט ובה כ 1.5 מיליון נפש, העיר מקנז, פז, קזבלנקה ומרקש ומספר ערים קטנות יותר כדוגמת אגדיר, טנג'יר,  א-סווירה ועוד. 99% מתושבי המדינה הנם מוסלמים סונים.  סה"כ – מספר תושבי מרוקו בשנת 2000 עומד על כ – 31 מיליון. השפות השולטות: ערבית, ברברית וצרפתית. העוסקים בתיירות מדברים גם אנגלית וחלקם גרמנית. תוחלת החיים – 69 שנים. הכלכלה מבוססת על: פוספטים, בתי זיקוק לנפט, תעשיית מזון, טכסטיל, תיירות ותעשיית עיבוד עורות. הייצוא העיקרי הנו: פרי הדר, ירקות, פירות ים ודגים. הגידולים החקלאיים העיקריים: חיטה, שעורה, פירות ופרי הדר. במרוקו שולט ביד רמה ובצורה מרכזית מלך.  התוצר הלאומי הגולמי לנפש עמד בשנת 2002 על 3,120 $. השעון המקומי הינו גריניץ' (שעתיים הפרש מישראל).
x

#{title}

#{text}

#{price}